Ebben a posztban szeretném nektek bemutatni az angol hadsereg által használt általános kamáslit/lábszárvédőt. A cikkben szereplő példány nem mai darab, 1996-os, ám teljesen új állapotban került hozzám, valószínűleg egy raktár alján pihent eddig. Illetve most már valószínűleg felváltotta más modernebb anyagból készült (pl. Gore-tex) darab, maximum még kadét sulikban nyúzhatják őket.
Bizonyára sokan tapasztaltátok már, hogy egy-egy túra, kirándulás alkalmával, bárhogy is vigyáztok a nadrágotokra, térdtől lefele gyönyörűen át lehet ázni a nedves fűben, sarasabb vidéken, vagy akár hóban. Arról nem is beszélve, hogy akaratlanul is bele lehet lépni egy mélyebb pocsolyába, patakmederbe.
Ennek kiküszöbölésére, úgy gondoltam beszerzek egy kamáslit. Nézegettem is a túraboltokat, de hát a pénz az nagyúr, főleg ha az ember nem önszántából „szabadúszó”. Végül addig-addig böngésztem a világhálón, míg rá nem találtam a fentebb említett angol katonai lábszárvédőre.
A rendelést követen egy héten belül érkezett a csomag. Kibontva, elsőre kézbe véve egyből a masszívitás jutott az eszembe. Vastag olív zöld vászonból készült a kamásli. A belső felére, ahol érintkezik a bakancs/cipő felső részével, kapott még egy gyöngyvászon réteget is. Erős, vastag, jó minőségű varrás jellemzi.
A hátán végigfut teljes hosszában egy nagyon jó minőségű cipzár, melyet felül egy patent és szintén jó minőségű teljes hosszban futó tépőzár takar, és véd a szennyeződéstől.
A kamáslit miután magunkra cipzáraztuk, tépőzáraztuk, egy kis kampó segítségével lehet rögzíteni a bakancs elején kezdődő cipőfűzőhöz, a felső száját a térd alatt méretre lehet húzni.
A rögzítő szíjak valamilyen brutálisan erős kb. másfél mm vastag gumiszerű anyagból készültek, az acélsodronyt rögzítő „fülek” masszívan vannak felvarrva magára a vászonra, ebből is látszik, hogy a rögzítő szíj nem teljes hosszában fut a bakancs körül, hanem csak „ott, ahol kell”. A lényeg, hogy rögzítéskor a bakancs talpa alatt egy rozsdamentes acélsodrony fut keresztül, és csak a bakancs felsőrészénél kezdődik ez az erős gumi szíj. Így leírva annyira nem képszerű, de a mellékelt fotókon ez szerintem jól látszik.
A lábszárvédőből egy általános méret létezik, rendesen felhúzva, rögzítve, nekem (167 cm magas vagyok) pont a térdem aljáig ér, befedve a sípcsontomat, és a bakancsom nagy részét. Mikor kipróbáltam, eleven óvodás módjára rohangáltam a vizes fűben, sípcsontközépig érő pocsolyán „keltem át”. A vászon átnedvesedett ugyan kissé (ez is csak a vizes fű intenzivitásának köszönhető), viszont meglepően a nadrágom csontszáraz volt (annak ellenére, hogy én mindig bakancson kívül hordom, ezáltal jobban ki van téve a nedvességnek, koszolódásnak).
Ebből a pozitívumból adódik a negatívuma is: nem igazán lélegzik. Hamarabb belemelegedett a lábam a bakancsba, bár ez egy normális minőségű zoknival kompenzálható.
Az eddigi konklúziókat levonva, számomra jó választás volt, olcsó, strapabíró, a funkcióját tökéletesen ellátja. Hátránya, hogy kevésbé lélegzik, mint modern társai, de ezen az áron ezt nem is vártam el.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.